Citrusy květen 2021

Objednávky uzavřeny. Další výdej plánujeme listopad 2021.

Chcete dostávat informace o nových nabídkách sezónních produktů?
Přihlašte se zde nebo sledujte fcb Výdejna chutí.

Solidární dovoz produktů z řeckých farem

Nakupte si kvalitní řecké produkty v bio kvalitě od farmářů z Koinobio družstva přímo z jejich farmy a přijďte si je vyzvednout na vybrané výdejní místo.
Ovoce je čerstvě utržené a do 7 dnů po sklizni u vás doma. Nemusí tedy dozrávat ve skladech.
Za cenu, která je férová pro nás všechny - zemědělce i odběratele.

Nabízíme možnost zapojit se evropské sítě solidárního importu citrusů a jiných produktů v bio kvalitě z Řecka.

Nejbližší plánovaný výdej je středa 19. května 2021.

Aktuální nabídka

Druh Jednotka Cena
Pomeranče 1 krabice/9kg 648 Kč
Citrony (odrůda maglino) 1 krabice/6kg 528 Kč
Rozinky - černé sultánky 1 kg 410 Kč
Hroznový sirup (z bílých sultánek) 1ks/250 ml 244 Kč
Tahini (sezamová pasta) 1 ks/500 g 270 Kč
Olivový olej Manaki 5 l 2 410 Kč
Olivový olej Koreneiki 5 l 2 013 Kč
Olivový olej Patrinia 5 l 1 880 Kč

Nechcete propásnout tuhle příležitost?

Vyberte si jedno z výdejních míst, kde si řecké produkty vyzvednete a přes objednávkový formulář si je objednejte.

Přihlaste se nejpozději do 5. 5. 2021!

Neváhejte přeposlat i mezi své přátele.

Po tomto datu objednávkové formuláře uzavřeme a pokud se shromáždí dostatečné množství objednávek, celý dovoz spustíme. Všechny odběratele budeme nejpozději do 10. 5. 2021 informovat o aktuálním stavu, detailním popisu výdeje a platebních údajích.

Citrusy se začnou sklízet teprve týden před výdejem!

Cenotvorba

Je důležité znát nejen svého zemědělce, ale i to, kolik peněz opravdu dostane za svoji práci. Cena nabízených produktů z Řecka je stanovena členy Koinobio družstva. Zakládáme si na transparentnosti a z toho důvodu nám záleží na tom, abyste věděli.

Kolik tedy dostane řecký zemědělec z vašich peněz?

Ke každému kilu ovoce je započítáno navíc:

Balení na export: 8 Kč za krabice, práci a manipulaci ve skladu
Doprava: 14 Kč na základě průměrných nákladů na dopravu v západní Evropě
DPH: 13 Kč (řecké DPH je 13%)
Příprava a provoz výdejního místa: 5 Kč
Koordinátoři a dobrovolníci: 7 Kč - Jako poděkování za realizaci celého výdeje je pro koordinátory i pomocníky připraveno ovoce, které je zakoupeno z peněz vybraných od celé odběratelské skupiny. Tímto darem je celý cyklus uzavřen, jelikož vybrané peníze jsou použity k nákupu řeckých produktů, a jdou tedy přímo k řeckým zemědělcům.

Z každého kila jde zemědělci tedy celých 67% ceny.

Cena ovoce odráží snahu řeckých farmářů starat se o ovocné sady tak, aby kromě úrody byl v sadech prostor i pro biodiverzitu: rostliny, ptáky, hmyz. Nákupem ovoce z řeckých farem se rozhodujete podporovat solidární ekonomiku a ekologický způsob hospodaření.

Všechny produkty jsou certifikované v bio kvalitě. Certifikát od hlavního producenta Antonise je k nahlédnutí zde. V nabídce je několik druhů olivového oleje. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je skladovat? Pokud vás to zajímá, zde je text od Antonise.

Proč jsme si vybrali zrovna řecké farmáře z KOINOBIO?

Antonise, dodavatele citrusů, známe osobně. Hlavní koordinátorka Vraťka pomerančovou farmu navštívila v červenci roku 2018 v rámci evropského projektu na propojení evropských zemědělců.

Antonis

Antonis a další řečtí zemědělci jsou sdružení pod značkou KOINOBIO (https://koinobio.eu/). Podporují krátké distribuční řetězce a úzce spolupracují s lokálními i evropskými KPZkami (https://kpzinfo.cz/) v rámci sítě URGENCI (https://urgenci.net/). V kontextu Řecka je koncept krátkých distribučních řetězců v začátcích a Antonisova iniciativa je pilotním projektem, která sdružuje malé producenty a dává jim naději do budoucna. Řecko čelí krizové situaci na mnoha úrovních. Je to krize ekonomická, kolaps státních institucí, krize ekologická. Sucho a nedostatek vody je zde takových rozměrů, že se nám o tom ani nezdá. Krize migrační a teď i covidová to pouze umocňuje. Neschopnost systémových změn a zanedbání investic do infrastruktury na všech úrovních si nyní vybírají svou daň. Antonis a ostatními drobní pěstitelé sdružení v Koinobio nesložili ruce do klína a nepropadli všeobecné pasivitě a skepsi. Jejich projekt má za cíl umožnit nejen přežití malých ekologických farem, ale i regeneraci v podobě nových výsadeb a změny přístupu k pěstování citrusů směrem k permakultuře.

Chcete blíže poznat lidi, kteří v Řecku uprostřed záplavy konvenčně spravovaných sadů obdělávají své drobné farmy šetrným, k přírodě přátelským způsobem? V dolní části této stránky najdete jejich fotky i příběhy.

I naše organizační skupina funguje na principech KPZkoAlice: Podporujeme zemědělce a odběratele, aby mezi sebou mohli sdílet zkušenosti a vytvářet společenství, a zároveň propagovat, posilovat a rozvíjet iniciativy KPZ v ČR a zapojovat je do celoevropského dění. Síť je založena s cílem podporovat vzájemnou solidaritu a podporu mezi jednotlivými iniciativami.

COVID opatření 2021

Během výdeje jsou dodržována veškerá bezpečnostní opatření platná v den výdeje. Před výdejem vám pošleme detailní informace o aktuální situaci.

V případě, že budete v karanténě, zajistěte si někoho, kdo vám objednávku vyzvedne. V akutních případech kontaktujte organizační tým a určitě to vyřešíme.

Organizační tým

Vraťka Janovská
Vraťka Janovská
hlavní koordinátorka celé akce a koordinátorka komunikace s odběrateli
Jídlem měním svět! A ráda jím jídlo od lidí, které znám - Antonis je můj kamarád.

Světla Hanke Jarošová
Světla Hanke Jarošová
koordinátorka komunikace s řeckými farmáři
Toužím po světě, v němž se ovoce dostane od těch, kdo ho s láskou pěstují, přímo k dětem, které si na něm pochutnají, a pomáhám ho vytvářet.

Jarka Zabáková
Jarka Zabáková
koordinátorka plateb
Je to snadné. Mohu klidně sedět v přírodě a občas přiřadím korunky ke jménům.

Jindřich Franta
Jindřich Franta
koordinátor výdejního místa
Solidární import je skvělý projekt, který mi dává smysl z každého úhlu pohledu, kterým se něj podívám. Tuhle citrusovou jízdu jsem si prostě nemohl nechat ujet.

Markéta Doubnerová
Markéta Doubnerová
koordinátorka propojení pro sdílený odvoz a péče o dobrovolníky
Dělá mi radost, že můžu podpořit lidi, kteří se chovají odpovědně a šetrně ke krajině, kde žijí.

Milan Kubín
Milan Kubín
koordinátor dopravy
Snažím se o to, aby se citrusy zbytečně nenajezdily. Zajišťuji, aby cesta mezi Antonisem a námi byla co možná nejkratší.

Kontaktní údaje

Email: [email protected]

Vraťka: 608 264 902
Jindra: 773 490 935

FB Výdejna chutí