Ano, dává. Chceme i nadále dovozem šetrně pěstovaného ovoce uzdravovat vztahy i krajinu. Co to ale znamená? Jak krásně napsala Jana, koordinátorka libereckého výdejního místa a spoluzakladatelka Rodinné farmy Lukava a Farmářské školy: “Je důležité pochopit skutečnou hodnotu péče o půdu a krajinu, aby byla živá. Pro zemědělce je zase důležité získat zpětnou vazbu a ocenění od konkrétních lidí. Zkrátka, obě strany se mohou vzájemně obohatit a podpořit.”
A tohle je přesně ono! Nechceme nakupovat bezejmenné jídlo od neznámých dodavatelů. Chceme svoje pěstitele znát, znát jejich příběhy - ty skutečné, nevymyšlené líbivým marketingem, protože se přeci říká, že příběhy prodávají.
Jaký je tedy ten náš příběh? Příběh o spojení řeckých pěstitelů a českých zákazníků? Když jsem navštívila Řecko v rámci evropského projektu na síťování evropských zemědělců, měla jsem možnost slyšet jejich příběhy. A ty se dotkly mého srdce. Zanechaly stopu i v srdcích Jany s jejím manželem Martinem, když v Řecku o necelý rok po mém setkání s Antonisem navštívili mezinárodní konferenci: CSA beyond borders. I oni se zatajeným dechem poslouchali, jaké to je být malým ekologickým pěstitelem v Řecku. Když se Martin vrátil, řekl mi: “To, jestli se ti povede přivézt pomeranče od Antonise znamená, že o všem, o čem jsem se tam na té konferenci bavili, nezůstanou jen hezké řeči na papíře. Ukážeme, že se dokážeme propojit i přes hranice. " A ty pomeranče se nám přivézt povedlo. Rozvozit první paletu pomerančů, která přijela do Prahy mi pomáhal rozvozit sám Martin.
Vděčím mu za tohle pošťouchnutí pustit se do oblasti, ve které jsem nevěděla vůbec nic - jen to, jak teoreticky chránit zemědělskou půdu a podporovat ekologické pěstitele. Byl čas vložit vědecké články do šuplíku, zaklapnout evropské granty a pustit se do světa plného nových, neznámých věcí. Chtěla jsem zkusit, jestli se opravdu dokážu spojit napříč zeměmi s ekologickými řeckými pěstiteli, protože naše spojení je pro ně často otázkou “života a smrti”. To byla slova, která mne zasáhla před lety a to jsou i slova Antonise z dnešního hovoru, která opět zopakoval. To je pro mne důkaz toho, že naše spolupráce stále smysl má.
Jsem vděčná každému z vás, když si koupíte ovoce přes Výdejnu chutí. Každým vaším nákupem se ujistím, že i pro vás má smysl dovoz šetrně pěstovaného ovoce, který uzdravuje krajinu i vztahy. Tohle spojení s vámi pomáhá chránit nejen sady plné lahodného ovoce, ale i místní pěstitelskou tradici, se kterou se pojí i řecká kultura.
Spojení Výdejny chutí a řeckého družstva KoinoBio přináší nejen řeckým pěstitelům mnoho výhod, ale i nám. Jakých? O tom si přečtěte zde.