Už žádné drhnutí citronů houbičkou, až budete letos péct linecké. Kůra z našich citronů je chemicky neošetřená, takže ji můžete ji můžete v pohodě rovnou nastrouhat nebo nakrájet do těsta, do limonády nebo do lemon curd. A kromě toho, až si vhodíte kolečko citronu do čaje, nebudou vám tam plavat taky zbytky pesticidů a vosk.
Všimli jste si, že v běžných obchodech citrusy vypadají často jako Sněhurčino jablíčko? Naleštěné plody zdánlivě bez chyby jsou jen chemicky ošetřená navoskovaná past. Vosk zabraňuje vysychání. Citrusy tak sice déle vydrží, ale kromě čerstvosti zapečetí vosk také pesticidy na slupce. Kromě toho se jedná o syntetický prvek, který může způsobovat alergické reakce a také zhoršit chuť plodů.
Ačkoliv panuje všeobecné přesvědčení o tom, že pesticidy zůstávají jen na povrchu, reálně je to mýtus. Kůra sice dužiny částečně ochrání, ale tato ochrana není nikdy absolutní. Jsou-li pesticidy aplikovány skrze zavlažování, jsou prostoupeny celou rostlinou. K dužině se také dostanou pesticidy skrze póry a mikrotrhliny v kůře, zvláště jsou-li aplikovány těsně před sklizní. O vosku, který pak zbytky zakonzervuje už tady byla řeč.
Pesticidy neovlivňují jen samotné plody, ale celý ekosystém. Řada opylovačů (včel apod.) umírá,stejně tak jako půdní organismy, pro něž jsou pesticidy jedovaté. Samotná půda se dlouhodobě stává toxickou, čímž se snižuje nejen její úrodnost, ale také schopnost zadržovat vodu a živiny. Kromě půdy dochází také ke znečištění vzduchu a vodních toků. Nákupem ekologicky a šetrně pěstovaného ovoce tak pomáháte k uzdravení krajiny.
Ovoce si kupujeme pro jeho blahodárný vliv na zdraví a také pro jeho chuť. Je jasné, že to, které vypěstoval někdo s láskou, bez škodlivých dopadů na krajinu a při zachování přirozených procesů dozrávání, má jinou kvalitu, než chemicky ošetřované plody pěstované nadnárodními korporacemi. Pomeranč od Antonise či od Dimitrise je nejen plný vitamínů a chuti, ale také respektu k přírodě, v níž žijeme.
Napsala: Kateřina H.