Budete potřebovat:
Citrony omyjte, osušte a oloupejte kůru - pozor, pouze žlutou část. Bílá část, tzv. albedo, by nápoji přidala zbytečnou hořkost. Kůru můžete pokrájet na menší kousky nebo jí nastrouhat. V každém případě volte citróny bez chemického ošetření, pesticity si vylouhovat nechcete.
Vložte do sklenice a zalijte 80% alkoholem. Uzavřete, uložte na stinném místě a nechte macerovat.
TIP: Je lepší zvolit sklenici se širokým hrdlem, aby se vám později slupky snadno vyndávaly.
Doporučujeme nechat naložené alespoň 3 týdny, ale pro silnější citrusové aroma dobu klidně prodlužte. Nezapomeňte každé 2 dny protřepat. Když je alkohol dostatečně ochucený a navoněný, připravte si cukrový sirup. Ve větším hrnci smíchejte vodu s cukrem a povařte. Cukr se musí rozpustit. Nechte zcela vychladnout.
TIP: Přírodní cukr nápoj zabarví do karamelového odstínu, což např. u pomerančového likéru nemusí vadit, ale u citronového doporučujeme pro zachování barvy použít cukr rafinovaný.
Do zchladlého cukrového roztoku sceďte ochucený alkohol a dobře promíchejte. Naplňte do čisté a suché lahve a nechte 1-2 týdny dozrát. Skladujte v temnu, světlo likéru nedělá dobře. Můžete jej uchovávat i v lednici nebo dokonce v mrazáku. Nejlépe totiž chutná ledově vychlazený.
Aby vynikla osvěžující chuť a aroma likéru, pije se v Itálii tradičně velmi vychlazený.
Tahle citrónová slast se nejčastěji pije jako digestiv, tedy po jídle. Osvěžuje a pomáhá trávení. Kromě tradičního způsobu můžete limoncellem ozvláštnit i další drinky - skvěle chutná s proseccem nebo tonikem, lze jej přidat do dezertů jako je tiramisu nebo zmrzlina.
Dobrou chuť.