Občas se stane, že tvar ovoce nebo jeho povrch je prostě jiný než známe z konvenčního pěstování. Je to způsobeno tím, že roste v ekologických sadech. Na povrchu kůry se otiskne lístek nebo větvička, objeví se nějaká nerovnost. Nejedná se o vadné ovoce, je stejně chutné a čerstvé. Ovoce je kontrolováno po sběru a špatné je vyřazeno. Všechno ovoce se trhá v plné zralosti a do týdne od utržení je na vašem stole.
Očekávaná barva ovoce se může lišit od toho co známe z obchodů - obzvláště na začátku sezony (říjen-listopad). Některé pomeranče a citrony mohou mít zelenější kůru. Jsou už ke spotřebě, jsou šťavnaté, zralé a můžete používat. Na barvě ovoce se podílí teplota. Pro velikost ovoce je zase potřeba vláha. Obojí musí být v ideální kombinaci. Pokud chcete ovoce více žluté, nechejte je v teple. Stačí pár kusů nechat 2-3 dny na lince, slupka se krásně vybarví.
Ve velkoobchodech s ovocem procházejí citrusy umělým “odzeleňováním”, aby bylo ovoce lákavé pro nakupující. Je to trochu podobně jako s banány, ale ty se trhají opravdu nezralé.
Občas se také stane, že se některé plody cestou hodně “unaví” a dorazí zkažené, něco se snažíme na výdejích odchytit a vyměnit. Něco se nám asi úplně nepovede odhalit. Případné reklamace prosím směřujte na: [email protected] a dořešíme individuálně.
Všechny citrusy a granátová jablka skladujte nejlépe v chladu kolem 6°C. Bedýnku ovoce vždy proberte a rozhodněte, které je potřeba sníst nejdříve. Jde o čerstvé a neošetřené ovoce v BIO kvalitě, můžete spotřebovat i celou kůru (u citrusů). Pokud vám došly nápady, co vše se dá z citrusů připravit, koukněte na náš FB.
Vzkaz od farmářů: “Avokáda nikdy na stromě nezměknou, vždy jsou tvrdá jako beton. Je potřeba nechat je změknout až do hnilička, jinak řečeno na „máslíčko“. Pokud chcete urychlit proces měknutí avokád, uzavřete avokádo do igelitového sáčku nebo zabalte do novin s banánem, dozraje rychleji.”
My doporučujeme jedno až dvě avokáda vyndat na linku do tepla vedle banánu. Během pár dní změknou a můžete konzumovat. Ostatní skladujte v chladu.
Olivový olej má tři nepřátele: kyslík, světlo a teplo. Při vystavení těmto prvkům olej rychleji žlukne. Nejlepším způsobem, jak tomu předejít (a prodloužit trvanlivost vašeho oleje), je správné skladování. Olivový olej by měl být skladován v chladné, suché a tmavé skříni (spižírně), mimo dosah tepla a světla. Odlijte si do menší sklenice olej pro běžné použití a zbytek uzavřete a uložte. Olej můžete použít i na smažení nebo pečení.
Máte nějaké tipy na skladování nebo uchování, které se vám osvědčily? Budeme rádi, když se s námi podělíte na našem FB. Případně mi můžete napsat na: [email protected]